Terapia przy użyciu marihuany leczniczej – co potrzebujemy?

Terapia przy użyciu leczniczej marihuany to gorący temat nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach, także tych które zalegalizowały jej medyczne użycie i zastosowanie. Za najbliższy przykład mogą posłużyć Czechy, gdzie już kilka lat temu zalegalizowano i wprowadzono do aptek preparaty zawierające medyczną marihuanę. Pomimo tego, iż minęło już trochę czasu opinie społeczeństwa na ten temat wciąż są podzielone, nie brakuje przeciwników tych preparatów.

grinder

Należy jednak pamiętać, że Czesi to dużo bardziej liberalny naród niż Polacy, więc w większości przeciwnicy takiej terapii podchodzą do tematu spokojniej, stwierdzają, iż sami nigdy jej nie zastosują.

Lecznicza marihuana w Polsce

W Polsce w licznych dyskusjach na temat zasadności stosowania i wprowadzenia takiej terapii możemy usłyszeć głosy, że będzie ona służyła nie tylko chorym, ale także osobom chcącym uzyskać dostęp do narkotyków. Bardzo często zapominamy, iż jest to terapia kosztowna, więc wiele osób nie będzie sobie mogło pozwolić na jej bezpodstawne stosowanie. Dodatkowo dochodzą także koszty niezbędnego do prawidłowego i skutecznego przeprowadzenia terapii sprzętu takiego jak na przykład grinder i waporyzator.

Całkiem więc możliwe, że względu ekonomiczne sprawią, że nawet legalność i dostępność w aptekach takiej terapii nie przyciągnie osób, które chciałyby korzystać z niej bezzasadnie. To z resztą potwierdza przykład naszych południowo-zachodnich sąsiadów – Czechów. Po wprowadzeniu do aptek preparatów, wielu z nich mówiło o ich wysokich cenach, utrudniających dostęp i możliwość stosowania tego typu terapii.

Niezbędne akcesoria

Również sprzęty służące do przeprowadzenia terapii, takie jak wspomniany powyżej grinder czyli młynek i waporyzator czyli przyrząd do przeprowadzania inhalacji, sprawiają, iż koszty zastosowania terapii rosną. Niezależnie jednak od naszej prywatnej opinii na temat stosowania terapii przy użyciu preparatów na bazie medycznej marihuany, należy zrozumieć osoby chore, które uzyskały od lekarza informację, że taka terapia może okazać się pomocna. W szczególnie ciężkiej sytuacji są rodzice dzieci chorych na lekooporną wersję padaczki. Stają oni bowiem nie tylko w obliczu problemów związanych z chorobą dziecka, ale także wobec dylematów moralnych związanych z zastosowaniem tej, wciąż kontrowersyjnej w naszym kraju terapii, której legalne przeprowadzenie wymaga przejścia przez długi proces biurokratyczny i otrzymania na nią zgody.

Comments are closed.