Vaporizer – co to takiego i jak działa?

Waporyzator (vaporizery)

Są to praktyczne urządzenie szczególnie popularne wśród zwolenników aromaterapii lub stosowania medycyny alternatywnej, wykorzystującej m. in. łagodzące właściwości, jakie posiada olej CBD. Czym jest waporyzator (vaporizer) oraz jakie zalety ma stosowanie go do terapii lub celów relaksacyjnych – o tym poniżej.

Czym jest waporyzator?

Waporyzator występuje na rynku także pod nazwami parownik, odparownik czy waporizer. Jego główną funkcją jest podgrzewanie i odparowywanie rozmaitych substancji, co pozwala na proces inhalacji przez użytkownika, dostarczając mu w ten sposób jak najwięcej substancji aktywnych z materiału użytego do nabicia waporyzatora. Można do niego stosować bowiem różnorodne substancje o właściwościach aromaterapeutycznych, leczniczych czy relaksujących, jak susz roślinny, różnego rodzaju zioła zmielone w urządzeniach typu grinder – specjalny młynek rozdrabniający czy CBD – naturalnie występujący konopny kannabinoid. Waporyzatory używane są także w coraz popularniejszych papierosach elektrycznych, w których odparowują płyny – liquidy powstające na bazie glikolu/gliceryny i dostarczają użytkownikom nikotyny w czystej, mniej szkodliwej postaci.

vaporyzator

Budowa waporyzatora

Wybierając waporyzator do prywatnego użytku, warto zainwestować w urządzenie wyprodukowane z materiałów dobrej jakości, jak metal chromowany, rurka ze szkła pyrex czy wymienna cewka umieszczona w izolacji wykonanej z ceramiki. Vaporizer powinien posiadać także ruchomy ustnik, który umożliwia przemieszanie i lekkie uciśnięcie nabitego do urządzenia materiału. Dobrze wykonane vaporizery pozwalają także na opróżnienie komory grzejącej załadowany materiał bez użycia dodatkowych narzędzi. Dzięki solidnemu wykonaniu i dobrej jakości materiałów użytych do produkcji waporyzatorów, mogą one posłużyć dłużej swoim użytkownikom.

Procesy zachodzące w waporyzatorze

Vaporizer pozwala, zgodnie ze swoją nazwą, na waporyzację – proces przedostawania się wszystkich aktywnych substancji zawartych w nabitym materiale do pary wdychanej przez użytkownika, ale bez zapłonu. Uzyskana w ten sposób para nie powoduje wytwarzania szkodliwych substancji ubocznych, jak popiół czy substancje smoliste. Użycie vaporizera jest więc po pierwsze bardziej ekonomiczne niż tradycyjnie palone papierosy czy fajki. Po drugie: nie podrażnia gardła, bowiem wytworzona para jest wyjątkowo łagodna i ma przyjemny zapach, zależny od nabitych substancji. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które chcą kontynuować palenie, ale mieszkają z osobami nieznoszącymi zapachu tradycyjnego dymu bądź chcą pozwolić sobie na tę przyjemność w sytuacjach publicznych, w których palenie papierosów czy fajek zostało zakazane, chociażby w restauracjach czy kawiarniach. Otoczenie palącego, dzięki użyciu vaporizera nie doświadcza w ogóle nieprzyjemnego zapachu, użytkownik może więc bez skrępowania oddawać się ulubionej czynności.

Comments are closed.